Publicerat:

Avstängda gator under Värnamodagarna

Från och med söndag 17 augusti till och med måndag 25 augusti är gator avstängda i centrala Värnamo på grund av Värnamodagarna.

Gatorna stängs av för att ge utrymme till matvagnar, tält och andra aktiviteter. Tack för att du visar respekt och följer de avstängningar som finns.

Tänk på att det är begränsad framkomlighet och att parkering oftast behöver ske en bit ifrån området. Välj gärna andra färdmedel om du bor i Värnamo stad och ställ gärna din cykel på anvisade platser. Stadsbussarna går som vanligt med undantag från att de inte kör på Köpmansgatan och vidare över Åbron.

För att försäkra sig om vilken hållplats som lämpar sig bäst för just din resa finner du mer information på Länstrafiken webbplats. Länk till annan webbplats.

Lasarettsgatan

På västra sidan av Lasarettsgatan, enligt markering i kartan, får fordon inte parkeras. Gäller under perioden 17 augusti till och med 25 augusti.

Storgatan och Skolgatan

Delar av Storgatan och Skolgatan är avstängda för trafik med motordrivet fordon från onsdag 20 augusti till och med söndag 24 augusti.

Köpmansgatan, Storgatan, Enehagsvägen och Lagmansgatan

Delar av Köpmansgatan, Storgatan, Enehagsvägen och Lagmansgatan är avstängda för trafik för motordrivet fordon från söndag 17 augusti till och med måndag 25 augusti.

Lasarettsgatan och Pilgatan

Delar av Lasarettsgatan och Pilgatan är avstängda för trafik med motordrivet fordon från söndag 17 augusti till och med måndag 25 augusti.

Parkeringen vid Sten Stures och Best Western

Avstängt för trafik med fordon på parkeringarna enligt kartan nedan. Gäller från söndag 17 augusti till och med måndag 25 augusti.