Publicerat:

Bli en hälsoguide i Värnamo

En hälsoguide stöttar personer som till exempel känner sig ensamma, har svårt att hitta rätt stöd eller inte förstår hur hälso- och sjukvårdssystemet fungerar.

Värnamo kommun, i samarbete med Region Jönköpings län, söker nu hälsoguider. Syftet med hälsoguider är att överbrygga språkbarriärer och kulturella skillnader. Ju fler språk vi kan erbjuda, desto bättre. Uppdraget som hälsoguide är ideellt, och du behöver inte ha några specifika förkunskaper. Det viktigaste är att du är engagerad och vill göra skillnad.

Informationsträff

Är du nyfiken på vad det ideella uppdraget som hälsoguide innebär?
Välkommen till vår informationsträff där vi berättar mer.

Datum:

Tisdag 15 april

Tid:

Klockan 15.00 – 16.00

Plats:

Trygghetscenter, Stadshuset i Värnamo (Storgatan 48)

Anmälan:

Anmäl dig gärna i förväg. Bra för oss att veta hur många som kommer. Anmälan sker via e-post till Hayat Abdelbaki, samordnare för hälsoguider i Jönköpings län.

E-post: hayat.abdelbaki@rjl.se

Utbildning ingår

Alla som blir hälsoguider får gå en gratis utbildning. Den består av sex träffar och startar tisdag den 22 april, klockan 13.00–15.30. Utbildningen är på svenska och äger rum i Trygghetscenters lokaler, i Stadshuset. Om du vill veta mer om det ideella uppdraget som hälsoguide - välkommen att höra av dig.

Kontaktuppgifter och mer information hittar du på Region Jönköping läns webbplats. Länk till annan webbplats.