Publicerat:

Alkohol, droger och skolavslutning

Välkommen till en kväll med oss på Trygghetscenter där vi kommer att prata om alkohol, droger och skolavslutning. Under kvällen finns polisen och fältsekreterare på plats för att berätta om sin verksamhet och svara på dina frågor.

Tid: Onsdagen den 31 maj, drop in klockan 16.00-19.00

Plats: Trygghetscenter, stadshuset, Värnamo

Skolavslutningen är en glädjefylld tid för ungdomar, men det kan också leda till oönskad konsumtion av alkohol och droger. Därför är det viktigt att vi arbetar tillsammans för att skapa en säker och trygg miljö för alla, särskilt under denna tid.

Under kvällen kommer vi att diskutera olika ämnen som kan påverka ungdomars hälsa och säkerhet. Vi kommer också att erbjuda råd om hur man kan hantera situationer som kan uppstå och hur man kan hjälpa någon som har problem med alkohol eller droger.

Vi ser fram emot att träffa dig på Trygghetscenter och ta del av dina frågor och idéer. Tillsammans kan vi skapa en tryggare och säkrare miljö för våra ungdomar och för hela samhället. Välkommen!