Ledamöter, KF

Kommunfullmäktige (KF) har 51 ledamöter.

Kommunfullmäktiges presidium

Ordförande: Stefan Widerberg, Centerpartiet

Förste vice ordförande: Carina Källman, Moderaterna

Andre vice ordförande: Peter Njekwa Ryberg, Socialdemokraterna

Centerpartiet, 8 mandat

Mikael Karlsson, epost: mikael.karlsson@varnamo.se

Emma Söderhjelm, epost: emma.soderhjelm@politiker.varnamo.se

Stefan Widerberg, epost: stefan.widerberg@politiker.varnamo.se

Johan Hilding, epost: johan.hilding@politiker.varnamo.se

Fikret Tabakovic, epost: fikret.tabakovic@politiker.varnamo.se

Gabrielle Davidsson, epost: gabrielle.davidsson@politiker.varnamo.se

Haris Sibonjic, epost: haris.sibonjic@politiker.varnamo.se

Ersättare

Inger Axelsson, Maria Fransson, Elma Travancic, Bengt Einarsson

Kristdemokraterna, 5 mandat

Camilla Rinaldo Miller, e-post: camilla.rinaldo.miller@varnamo.se

Håkan Johansson, e-post: hakan.johansson@politiker.varnamo.se

Margareta Lindahl, epost: margareta.lindahl@politiker.varnamo.se

Stig Claesson, epost: stig.claesson@politiker.varnamo.se

Marianne Olsson, epost: marianne.olsson@politiker.varnamo.se

Ersättare

Ibrahim Candemir, Gunnar Crona, Olof Klemets

Liberalerna, 2 mandat

Marie Skogefors, e-post: marie.skogefors@politiker.varnamo.se

Fredrik Lingeskog, epost: fredrik.lingeskog@politiker.varnamo.se

Ersättare

Karen Wahlin, Peter Micael Regnell

Moderaterna, 11 mandat

Tobias Pettersson, e-post: tobias.pettersson@varnamo.se

Anders Nyberg, e-post: anders.nyberg@politiker.varnamo.se

Agnes Johansson, epost: agnes.johansson@politiker.varnamo.se

Thomas Sköld, epost: thomas.skold@politiker.varnamo.se

Michael Stener, epost: michael.stener@politiker.varnamo.se

Carina Källman, epost: carina.kallman@politiker.varnamo.se

Sofia Granstrand, epost: sofia.granstrand@politiker.varnamo.se

Glenn Lund, epost: glenn.lund@politiker.varnamo.se

Sidsel Waern, epost: sidsel.waern@politiker.varnamo.se

Kaj Larsson, epost: kaj.larsson@politiker.varnamo.se

Ulf Dovhammar, epost: ulf.dovhammar@politiker.varnamo.se

Ersättare

Alekcandra Haydari, Dieter Wagner, Per Bursell, Martin Andersson, Anette Hurtig Andersen, Per Karlander

Socialdemokraterna, 14 mandat

Azra Muranovic, e-post: azra.muranovic.mujagic@politiker.varnamo.se

Bo Svedberg, epost: bo.svedberg@politiker.varnamo.se

Anetté Myrvold, epost: anette.myrvold@varnamo.se

Peter Njekwa Ryberg, epost: peter.njekwa.ryberg@politiker.varnamo.se

Ardita Berisha Cani, e-post: ardita.berisha.cani@politiker.varnamo.se

Åke Vilhelmsson, e-post: ake.vilhelmsson@politiker.varnamo.se

Britt-Marie Sellén Nilsson, e-post: britt-marie.sellen.nilsson@varnamo.se

Jörgen Ståhl, epost: jorgen.stahl@politiker.varnamo.se

Matilda Kauppinen, epost: matilda.kauppinen@politiker.varnamo.se

Mikael Andersson, e-post: mikael.andersson@politiker.varnamo.se

Anja Johansson, epost: anja.johansson@politiker.varnamo.se

Khalid Poricanen, epost: khalid.poricanen@politiker.varnamo.se

Gun-Britt Klingberg, epost: gun-britt.klingberg@politiker.varnamo.se

Håkan Nilsson, epost: hakan.nilsson@politiker.varnamo.se

Ersättare

Tommy Linde, Anders Jansson, Sandra Adesund, Dan-Ola Einarsson, Lissandra Rickemark, Johan Svedberg, Aldijana Puskar Imsirovic

Sverigedemokraterna, 9 mandat

Jan Cherek, e-post:jan-peter.cherek@politiker.varnamo.se

Bo Karlsson, epost: bo.karlsson@politiker.varnamo.se

Katja Ganekind, epost: katja.ganekind@politiker.varnamo.se

Bengt Lundström, epost: bengt.lundstrom@politiker.varnamo.se

Jan Erljot, epost: jan.erljot@politiker.varnamo.se

Ola Ahlgren, epost: ola.ahlgren@politiker.varnamo.se

Arne Adolfsson, epost: arne.adolfsson@poliker.varnamo.se

Ulf Björnstedt, epost: ulf.bjornstedt@politiker.varnamo.se

Martti Steinmetz, e-post: martti.steinmetz@politiker.varnamo.se

Ersättare

Fredrik Garpenholm, Hans Ekdahl, Johnny Hornbrink, Kurt Nordin, Sven Evert Bråkenhielm

Vänsterpartiet, 2 mandat

Emina Dautovic, epost: emina.dautovic@politiker.varnamo.se
Fjodor Eklund, epost: fjodor.eklund@politiker.varnamo.se

Ersättare

Miodrag Ladan, Johnny Lavonen

Utan partibeteckning

Maria Johansson (tidigare Centerpartiet), epost: maria.johansson@politiker.varnamo.se

Gruppledare i respektive parti

Dessa är gruppledare i respektive parti:

Centerpartiet: vakant

Kristdemokraterna: Håkan Johansson

Liberalerna: Fredrik Lingeskog

Moderaterna: Thomas Sköld

Socialdemokraterna: Bo Svedberg

Sverigedemokraterna: Jan Cherek

Vänsterpartiet: Emina Dautovic

Förslag på innehåll som kan vara intressant för dig

Hjälpte sidan dig?

Tack för att du hjälper oss förbättra webbplatsen!


Hur kan vi göra informationen bättre för dig? Webbadress till sidan bifogas i meddelandet.

Senast ändrad 02 januari 2024