Värnamo kommuns logga
E-tjänster och blankett Mina sidor Kontakt
E-tjänster och blankett Mina sidor Kontakt Lyssna

Ledamöter, KF

Kommunfullmäktige (KF) har 51 ledamöter.

Kommunfullmäktiges presidium

Ordförande Camilla Rinaldo Miller, Kristdemokraterna
camilla.rinaldo.miller@varnamo.se

Förste vice ordförande Stefan Widerberg, Centerpartiet, e-post: stefan.widerberg@politiker.varnamo.se

Andre vice ordförande Ardita Berisha Cani, Socialdemokraterna ardita.berisha.cani@politiker.varnamo.se

Centerpartiet, 10 mandat

Hans-Göran Johansson, e-post: hans-goran.johansson@varnamo.se

Haris Sibonjic, e-post: haris.sibonjic@politiker.varnamo.se

Inger Axelsson, e-post: inger.axelsson@politiker.varnamo.se

Stefan Widerberg, e-post: stefan.widerberg@politiker.varnamo.se

Mikael Karlsson, e-post: mikael.karlsson@politiker.varnamo.se

Gabrielle Davidsson, e-post: gabrielle.davidsson@politiker.varnamo.se

Maria Johansson, e-post: maria.johansson@politiker.varnamo.se

Laila Sedin, e-post: laila.sedin@politiker.varnamo.se

Johan Hilding, e-post: johan.hilding@politiker.varnamo.se

Eva Eriksson, e-post:  eva.eriksson@politiker.varnamo.se

Ersättare

Bengt Einarsson, Katarina Landin, Göran "Wille" Johansson, Rania Khalil, Qendresa Cani

Kristdemokraterna, 5 mandat

Camilla Rinaldo Miller, e-post: camilla.rinaldo.miller@varnamo.se

Håkan Johansson, e-post: hakan.johansson@politiker.varnamo.se

Gunnar Crona, e-post: gunnar.crona@politiker.varnamo.se

Stig Claesson, e-post: stig.claesson@politiker.varnamo.se

Lena Freij, e-post: lena.freij@politiker.varnamo.se

Ersättare

Ibrahim Candemir, Arnold Carlzon, Margareta Svensson

Liberalerna, 2 mandat

Marie Skogefors, e-post:

marie.skogefors@politiker.varnamo.se

Runar Eldebo, e-post: runar.eldebo@politiker.varnamo.se

Ersättare

Karen Wahlin, Viktor Petersson

Moderaterna, 8 mandat

Tobias Pettersson, e-post: tobias.pettersson@politiker.varnamo.se

Gottlieb Granberg, e-post: gottlieb.granberg@varnamo.se

Carina Källman, e-post: carina.kallman@politiker.varnamo.se

Agnes Johansson, e-post: agnes.johansson@politiker.varnamo.se

Terje Freij, e-post: terje.freij@politiker.varnamo.se

Eva Törn, e-post: eva.torn@politiker.varnamo.se

Glenn Lund, e-post: glenn.lund@politiker.varnamo.se

Thomas Sköld, e-post: thomas.skold@politiker.varnamo.se

Ersättare

Maria Nyström, Karl-Mats Bodestad, Dalila Alibasic, Dieter Wagner

Miljöpartiet, 1 mandat

Jörgen Skärin, e-post:jorgen.skarin@politiker.varnamo.se

Ersättare

Kajsa Carlsson, Peter Thorén

Socialdemokraterna, 15 mandat

Azra Muranovic, e-post: azra.muranovic.mujagic@politiker.varnamo.se

Susanne Andersson, e-post: susanne.andersson@politiker.varnamo.se

Åke Vilhelmsson, e-post: ake.vilhelmsson@politiker.varnamo.se

Ardita Berisha Cani, e-post: ardita.berisha.cani@politiker.varnamo.se

Anders Jansson, e-post: anders.jansson@politiker.varnamo.se

Anette Myrvold, e-post: anette.myrvold.sjogren@politiker.varnamo.se

Milka Cado, e-post: milka.cado@politiker.varnamo.se

Seima Dedic, e-post: seima.dedic@politiker.varnamo.se

Mikael Andersson, e-post: mikael.andersson@politiker.varnamo.se

Bo Svedberg, e-post: bo.svedberg@politiker.varnamo.se

Britt-Marie Sellén Nilsson, e-post: britt-marie.sellen.nilsson@varnamo.se

Anders Ferngren, e-post: anders.ferngren@politker.varnamo.se

Gun-Britt Klingberg, e-post: gun-britt.klingberg@politiker.varnamo.se

Birgit Hof, e-post: birgit.ekblad.hof@politiker.varnamo.se

Khalid Poricanen, e-post: khalid.poricanen@politiker.varnamo.se

Ersättare

Lennart Palm, Tero Väisänen, Sandra Adesund, Susanne Abrahamsson, Håkan Nilsson, Senada Besic, Anja Johansson, Erik Gerdin

Sverigedemokraterna, 8 mandat

Johnny Hornbrink, e-post: johnny.hornbrink@politiker.varnamo.se

Jan Cherek, e-post:jan-peter.cherek@politiker.varnamo.se

Boo Karlsson, e-post: bo.karlsson@politiker.varnamo.se

Bengt Lundström, e-post: bengt.lundstrom@politiker.varnamo.se

Sylvia Friberg, e-post: sylvia.friberg@politiker.varnamo.se

Jerker Friberg, e-post: jerker.friberg@politiker.varnamo.se

Sven-Evert Bråkenhielm, e-post: sven.evert.brakenhielm@politiker.varnamo.se

Katja Ganekind, e-post: katja.ganekind@politiker.varnamo.se

Ersättare

Mikael Skogström, Jan Andersson, Fredrik Garpenholm

Vänsterpartiet, 2 mandat

David Kolström, e-post:

david.kolstrom@politiker.varnamo.se

Linda Svensson, e-post: linda.svensson@politiker.varnamo.se

Ersättare

Politiskt oberoende

Hans-Olof Karlsson, ersättare

Gruppledare i respektive parti

Dessa är gruppledare i respektive parti:

Centerpartiet: Maria Johansson

Kristdemokraterna: Håkan Johansson

Liberalerna: Runar Eldebo

Miljöpartiet: Jörgen Skärin

Moderaterna: Thomas Sköld

Socialdemokraterna: Bo Svedberg

Sverigedemokraterna: Jan Cherek

Vänsterpartiet: David Kolström

Det här var kanske det du letade efter?

Hjälpte sidan dig?

Tack för att du hjälper oss förbättra webbplatsen!


Hur kan vi göra informationen bättre för dig? Webbadress till sidan bifogas i meddelandet.

Senast ändrad 22 februari 2022